Co warto wiedzieć?

Każdy kawałek drewna jest z natury niepowtarzalny kolorystyką i fakturą. Nieregularności są składową wielu czynników, na które zwyczajnie nie można mieć wpływu. Różnice w wyrobach z jednego gatunku drewna są nie do uniknięcia. Może to i lepiej? My uważamy, że tak. Ta cecha zapewnia, że każdy tworzony przez nas produkt z racji definicji jest zwyczajnie jedyny w swoim rodzaju.

Drewno można wykończyć na wiele sposobów, pogłębiając barwę, starając się zachować naturalny koloryt, bądź całkowicie go zmieniając. Zdarzyć się może, że jego deseń i gradient koloru zmieniać się będzie na jego powierzchni w czasie, w zależności od wielu czynników – wilgotności, nasłonecznienia i intensywności użytkowania.

Meble i przedmioty z naturalnego drewna wymagają specjalnego traktowania, więc rodzą się pytania. Na najpopularniejsze staramy się odpowiedzieć tutaj.

Pytania ogólne

Jakich materiałów używacie i dlaczego?

Nasze zamówienia realizujemy korzystając z naturalnego drewna, które opieramy na stalowych ramach. Naturalne drewno jest materiałem wyjątkowym, i tak je traktujemy. Każdy gatunek drewna ma swoje charakterystyki, które zmieniają sposób pracy z nim, a także wpływa na jego wykorzystanie. Mimo wielu trudności, które przysparza naturalne drewno, uważamy, że charakter i styl, który nadaje ono wnętrzu jest wart zachodu.

 

Jakie meble robicie?

Meble ze stali i drewna, w modernistycznym stylu skandynawskim, które świetnie odnajdują się zarówno w nowoczesnym, jak i bardziej klasycznym wnętrzu. Każdy nasz produkt jest tworzony na zamówienie według indywidualnego projektu. W związku z tym, mamy dowolność kształtu i formy, zgodnie z którymi nadamy kształt każdemu projektowi.

Jak wygląda proces zamówienia?

Zamówienie zaczyna się od pomysłu, inspiracji, potrzeby. Wystarczy zwrócić się do nas z zarysem potrzebnego produktu, żebyśmy mogli zacząć tworzyć projekt. Po ustaleniu wszystkich szczegółów, wysyłany jest do klienta formularz zamówienia, który zawiera wszystkie szczegóły powstającego produktu. Na tym dokumencie znajduje się również termin realizacji, dołączony jest projekt 3D oraz jego wizualizacja, jak również kwota zaliczki, którą należy wpłacić, żebyśmy mogli rozpocząć produkcję. Pozostałą część kwoty trzeba zapłacić albo przelewem przed odbiorem zamówienia, bądź dostawy.

Jak wygląda proces produkcji?

Każda nasza realizacja wykonywana jest ręcznie w naszych warsztatach – stolarskim i ślusarskim. Produkcja każdego zamówienia podzielona jest na cztery etapy, które można wyodrębnić.

Pierwszym jest stworzenie projektu, który zawiera wszystkie szczegóły zamówienia, a który tworzony jest w oparciu o wytyczne klienta oraz uwarunkowania przestrzeni. Bardzo często jego podstawą jest inspiracja zaczerpnięta z internetu, bądź katalogów z całego świata. Projekt taki przechodzi jeszcze korektę techniczną opartą na wyliczenia np. wytrzymałości podstawy.

Po uzgodnieniu technikaliów jednocześnie zaczynamy pracę nad dwoma etapami – spawaniem podstawy i tworzeniem blatu. Żaden z tych etapów nie jest standardowy – każdy projekt jest inny, więc i proces przy każdej produkcji jest odmienny, niepowtarzalny.

Ostatnim etapem jest dopracowanie produktu -zabezpieczenie stali i drewna, montaż, złożenie mechanizmów i innych niezbędnych dodatków. Dopracowany ręcznie produkt gotowy jest do przekazania klientowi – wysyłkowo, własnym transportem lub przez odbiór osobisty.

Czy mogę dopasować wymiar produktu do swoich potrzeb?

Oczywiście, można dopasować nasze produkty pod indywidualne potrzeby. Każdy nasz wyrób powstaje w wyniku ręcznej pracy, zaś przed realizacją tworzymy projekty zgodnie z wymaganiami zamawiającego. Daje nam to pewność, że nasz produkt idealnie wpasuje się w wymogi klienta i jego planu.

Wystawiacie faktury?

Tak, wystawiamy faktury. Bez vat dla klientów indywidualnych i z vatem dla firm.

Czy mogę zobaczyć wasze produkty na żywo?

Tak, można zobaczyć zarówno nasze przykładowe realizacje, jak i również bieżące zamówienia podczas wykańczania w naszej siedzibie, gdzie spotykamy się z klientami. Zapraszamy na spotkanie – Szczecin, ul. Granitowa 64.

Czy wysyłacie zamówienia?

Tak, wysyłamy zarówno większe, jak i mniejsze zamówienia. Nie możemy jednak podać stałych kosztów dostawy ze względu na indywidualny charakter każdego zamówienia. W razie konieczności dysponujemy również własnym transportem, więc możemy bezpiecznie dostarczyć również bardziej skomplikowane logistycznie realizacje.

Pytania o drewno i stal

Jak zabezpieczacie drewno?

Do zabezpieczenia drewna stosujemy specjalistyczne środki – oleje oraz lakiery. Obie te metody pozwalają osiągnąć różne efekty, oraz w odmienny sposób zabezpieczają drewno.

Olej do drewna to najbardziej naturalny sposób zabezpieczenia, który tworzy trwałą powłokę z olejów i wosków, która mocno wchłania się w powierzchnię drewna, skutecznie chroniąc je przed działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto oleje (albo olejowoski) najlepiej podkreślają naturalny rysunek drzewa i umożliwiają jego łatwe odświeżenie po porysowaniu. Olej stosowany jest zarówno na podłogach, jak i blatach, wewnątrz i na zewnątrz, czyli powierzchniach mocno narażonych na intensywne użytkowanie. Olej może być bezbarwny, bądź lekko barwiący rysunek drzewa.

Lakier przezroczysty i lakierobejca tworzą twardą, nieprzenikalną warstwę na powierzchni drewna, która skutecznie zabezpiecza drewno przed wpływem czynników zewnętrznych. Efekt wizualny lakierowania jest bardzo silny, szczególnie w wypadku lakierów o wysokim połysku. Twardy lakier pozwala także na znaczące wzmocnienie drewna uznawane za miękkie (np. sosnowe, cedrowe, lipa), dzięki czemu można je wykorzystać w meblarstwie. Lakierobejca pozwala na barwienie drewna, zaś lakier bezbarwny dzielony jest ze względu na stopień połysku, zaczynając od wysokich połysków, jedwabi, satyn, na macie i głębokim macie kończąc.

Lakierowanie będąc trwałą formą zabezpieczenia, traci całkowicie swoją właściwość ochronną w skutek uszkodzeń mechanicznych. W przeciwieństwie do olejów, lakier nie umożliwia miejscowego uzupełniania warstwy ochronnej, wymuszając jego całkowite usunięcie przed położeniem nowej warstwy.

Ile trwa realizacja?

Długość realizacji każdego zlecenia zależny jest od wielu czynników, więc określana jest indywidualnie. Takimi zmiennymi są: wielkość zamówienia i jego skomplikowanie, ogólna ilość zamówień, oraz chwilowa dostępność materiału. W celu ustalenia terminu realizacji musimy zrobić dokładny projekt zamówienia.

Jak dbać o drewno?

Drewno jest w pełni naturalnym materiałem, więc wymaga odrobiny troski, odwdzięczając się jednak niesamowitym klimatem i dodając wnętrzu swojego uroku. Drewno, w zależności od gatunku specyficznie reaguje na różnorodne warunki, wilgotność, temperaturę, nasłonecznienie. W zależności od miejsca, w którym ma się znajdować lepiej sprawdzą się różne gatunki drewna i sposoby zabezpieczenia. Miękkie gatunki (np. sosna, cedr, ale również havea i jawor) należy zabezpieczać lakierem, żeby zwiększyć ich odporność mechaniczną, są jednak z natury lżejsze. Twarde gatunki sprawdzą się lepiej w miejscach o intensywnym użytkowaniu, zaś w miejscach o wysokiej wilgotności najtrafniejszym wyborem  będą gatunki o wysokiej zawartości naturalnych olejów – teak, merbau, iroko, ale również takie, które dobrze znoszą zmiany właściwości otoczenia – buk, dąb, cedr.

Drewno olejowane wymaga cyklicznego kładzenia oleju zależnie od intensywności użytkowania – co pól roku, albo raz na rok. Olej nie tworzy nieprzenikalnej warstwy na powierzchni drewna, więc podatne jest ono na odbarwienia związane z np. zalaniem przez silny barwnik, taki, jak czerwone wino. Taką plamę należy więc usunąć jak najszybciej, korzystając jednak z delikatnych detergentów, gdyż zbyt silne mogą również zostawić odbarwienia. Niezależnie od sposobu zabezpieczenia drewna (olejowanie, czy lakierowanie) drewno nie przepada za gorącymi naczyniami – powinno się używać podkładek, w celu uniknięcia białych plam.

Gdzie nadają się moje meble?

Praktycznie – wszędzie. Drewniane meble znajdą swoje zastosowanie zarówno w środku, jak i na zewnątrz, w domu, firmie i lokalu. Uniwersalność naturalnych materiałów i szeroka gama gatunkowa umożliwia dostosowanie produktu do konkretnych warunków. Nasze wyroby sprawdzą się również, jako wyjątkowe uzupełnienie wystroju firmy, czy jako prezent dzięki możliwości znacznej personalizacji, oraz umieszczenia w drewnie napisów, logosów, grafik i połączenia ich z żywicą epoksydową.

Jaki gatunek drewna mam wybrać?

Gatunków drewna jest bardzo wiele, więc na pewno znajdzie się odpowiedni. Drewna dzieli się ze względu na swoją twardość i podatność na obróbkę. Klienci bardzo często zwracają również uwagę na rysunek i usłojenie. W zależności więc od wymogów i preferencji pomożemy dobrać odpowiedni gatunek drewna.

Jakich kolorów malowania stali używacie?

W skrócie? Każdego. Oferujemy malowanie proszkowe stali w pełnej palecie RAL, dzięki czemu nasze projekty możemy dostosować do specyficznych wymagań i upodobań. Ponadto korzystamy z malowania strukturalnego, jak również nasze malowanie może być matowe, lub w połysku.

Pytania o żywicę, grawerowanie i frezowanie

Czym jest żywica i jaki daje efekt?

Żywica epoksydowa do dwuskładnikowy materiał, który po utwardzeniu jest bardzo wytrzymały zarówno chemicznie, jak i mechanicznie. Jego płynna forma przed zaschnięciem umożliwia jej wylewanie, zaś specjalne barwniki – na osiągnięcie niesamowitych i fantastycznych rezultatów. Niestety żywica nie jest prostym materiałem do pracy, wymaga dokładnych przygotowań i wiedzy. Niemniej efekt wart jest zaangażowania – kształty, kolory, efekty, wszystko to, co zapewnia żywica epoksydowa jest niepowtarzalne i niesamowite.

Jak dbać o żywicę?

Żywica jest bardzo wytrzymała. Jest jednocześnie twarda, jak również posiada wysoką sprężystość, dzięki czemu możliwe jest jej uniwersalne zastosowanie, zaś uszkodzenie -bardzo trudne. Niemniej niezabezpieczona, bezbarwna żywica odbarwia się pod wpływem promieniowania UV, więc należy zadbać, żeby wyroby z niej nie były bezpośrednio wystawione na silne działanie słońca. Wystarczającą ochroną przed odbarwieniami jest także zabezpieczenie żywicy lakierem. Poza tym żywica epoksydowa odporna jest na działanie środków chemiczny i detergentów, więc nie wymaga specjalnej troski.

Jaki napis/logo/grafikę możecie umieścić w blacie?

Praktycznie każdy. W zależności od potrzeby możemy dobrać odpowiednią technikę – frezowanie, grawerowanie, plotowanie, stworzenie napisu 3D, 2D, albo druk. Wystarczy przedstawienie swojego pomysłu/potrzeby/tekstu przez klienta, żebyśmy mogli kreatywnie zawrzeć go w drewnie.

Jak tworzycie napisy i grafiki w i na żywicy?

Wykorzystujemy swoją wiedzę z różnorodnych dziedzin kreatywnych, głownie związanych z reklamą. Konwertujemy pożądane materiały na wektorowe grafiki, które za pomocą bogatego parku maszyn przenosimy na i w drewno. Podejście i wykorzystana technika zależy od konkretnego projektu, więc nie da się prosto odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od potrzeby.

Umieszczenie jakiegokolwiek projektu graficznego w żywicy wymaga rozłożenia wylewania na etapy, między którymi można umieścić dodatkowe elementy w głębi blatów.

Czym jest logo i grafika 2D, a czym jest logo i grafika 3D?

Logosy, napisy i grafiki 2D tworzymy z folii plotowanej, czyli wycinanej mechanicznie w pożądany kształt dwuwymiarowy lub drukowanej. Do wykonania obiektów 3D wykorzystujemy głównie szkło akrylowe. Obie techniki umieszczone między rożnymi warstwami żywicy dają efekt przestrzennej ozdoby, która może przybrać wiele form – napisów, grafik, logosów, czy sentencji. Pozwala to na tworzenie produktów jedynych w swoim rodzaju i niezwykłych.

Czym różni się frezowanie od grawerowania?

Frezowanie wykonywane jest za pomocą mechanicznego wybierania materiału narzędziem podobnym do wiertła. Pozwala na mocne wgłębienie się w drewno, jednak szczegółowe grafiki są praktycznie niemożliwe do uzyskania. Grawer tworzony jest laserowo, dużo płycej żłobiąc drewno, jednak bardzo szczegółowo. Zarówno frez, jak i grawer pozwalają na umieszczenie grafik i napisów, które można pozostawić odkryte, lub zalać żywicą. W przypadku zalania żywicą lepiej jednak sprawdza się frezowanie dzięki swojej głębokości. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te metody łączyć i przeplatać ze sobą.